Ubiegając się o pożyczkę z pewnością miałeś styczność z takimi hasłami jak „BIK” czy „KRD”. Są to katalogi dłużników, z których firmy pozabankowe, ale także banki opierają swoją decyzję o udzieleniu zobowiązania. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, tym bardziej jeśli planujesz ubiegać się o dodatkowe pieniądze.
Wspomniany BIK czy KRD, ale również ERIF czy chociażby BIG określa się mianem bazy dłużników. Znaleźć w nich można ogrom informacji na temat osób fizycznych i firm, które były zbierane latami. Jako ciekawostkę warto dodać, że bazy te działają w naszym kraju od XX wieku.
Są niezwykle pomocne podczas weryfikacji historii kredytowej. Pożyczkodawcy właśnie tam zasięgają cennych informacji na temat swoich potencjalnych klientów. W jakim celu to robią? Ponieważ chcą maksymalnie ograniczyć ryzyko i tym samym podjąć dobrą decyzję. Jako pożyczkobiorcy możemy tam trafić wtedy, kiedy np. nie spłacamy na czas zaciągniętego kredytu.
Co to jest BIK?
BIK znany pod pełną nazwą jako Biuro Informacji Kredytowej i powstało w 1997 roku. Instytucja ta została założona przez Związek Banków Polskich. Obecnie jest to bardzo szanowana jednostka, z której korzystają banki, firmy pozabankowe, SKOK-i czy inne przedsiębiorstwa działające w różnych branżach.
BIK działa w oparciu o Prawo Bankowe. Zatem wszelkie dane, które są tam zawarte dotyczą jedynie naszych zobowiązań kredytowych, pożyczkowych, itp. Jeśli zalegasz ze spłatą aktualnych rachunków dotyczących Twojego gospodarstwa domowego to możesz mieć pewność, że nie zostaną one odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej.
Większości osób obawia się pojawiania w BIK. Ale tak naprawdę figurując tam nie zawsze oznacza to coś złego. Wręcz przeciwnie. Wiele informacji ma charakter pozytywny. Co to oznacza? Dajmy za przykład, że kilka lat temu zaciągnąłeś kredyt gotówkowy i do dnia dzisiejszego spłacasz go na czas. To jest podstawą byś pojawił się w bazie, ale jest to jak najbardziej dobra wiadomość. Dzięki temu budujesz lub poprawiasz swoją historię kredytową. Zwiększasz swoje szanse na uzyskanie kolejnych zobowiązań w przyszłości. Twój potencjalny pożyczkodawca widząc, że spłacasz długi na czas chętniej udzieli Ci pożyczki. Takie dane są bardziej cenne niżeli ich całkowity brak.
Owa baza dłużników działa na zasadzie wystawiania oceny punktowej. To oznacza, że spłacając nasze pożyczki czy kredyty na czas BIK daje nam więcej punktów. Na ową ocenę ma znaczenie nasza historia z ostatnich 5 lat. To sprawia, że popyt na pożyczki bez BIK stale rośnie.
Co to jest KRD?
KRD jest znany pod pełną nazwą jako Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Ogólny plan działania przypomina nam BIK. Jednak KRD działa na odmiennych zasadach. BIK w Polsce jest tylko jeden. Nieco inaczej wygląda to w przypadku BIG-ów. Jest ich kilka – to nie tylko KRD BIG, ale również BIG InfoMonitor czy ERIF BIG. Działają one na podstawie Ustawy o udostępnieniu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych.
Kolejną różnicą jest fakt, że do tej bazy możemy trafić na KAŻDE przedterminowe zobowiązanie wynoszące min. 200 złotych. Zatem trafimy tam jeśli nie spłacamy na czas naszych długów w bankach czy firmach pozbanakowych, ale również wtedy, kiedy nie zapłaciliśmy w terminie rachunku za energię. Jeśli chodzi o czyszczenie KRD to jest to o wiele prostsze niżeli w przypadku BIK-u. Jak usunąć wpis w KRD? Wystarczy, że uregulujemy nasze przeterminowane zobowiązania. To w zupełności wystarczy, byśmy nie figurowali w tej bazie dłużników.
Kto ma dostęp do treści w BIK i KRD?
Naszą historię w BIK może sprawdzić bank, firma pozabankowa, instytucje publiczne i firmy działające w różnych branżach. Nie zawsze jest to jednak możliwe – kiedy np. klient nie wyraził na to zgody mogą wystąpić problemy z dostępem do informacji. Dlatego też warto zawsze zaznaczać zgodę na przetwarzanie oraz weryfikowanie w bazie BIK. To sprawi, że nie stracimy możliwości ubiegania się o pożyczkę.
Zgodę na przetwarzanie danych i przesyłanie dobrych wiadomości do BIK możemy zaznaczyć u pożyczkodawcy. Nie musimy się na nią godzić, ale warto to zrobić. Taki krok spowoduje, że zaczniemy budować swoją pozytywna historie w BIK. KRD, a w tym wszystkie inne BIG-i mogą sprawdzać dosłownie wszyscy. Prócz różnego rodzaju instytucji mogą być to również osoby fizyczne. Jest to jednak obarczone kosztami. Mimo tego decyduje się na to wielu ludzi. Jest to pomocne wtedy, kiedy zamierzamy współpracować z nowym kontrahentem i chcemy go sprawdzić.
Jak sprawdzić czy jestem w BIK i KRD?
Każdy z nas może w łatwy i szybki sposób sprawdzić swój raport w BIK lub KRD. Niestety w większości sytuacji będziemy musieli za to zapłacić. Warto wtedy korzystać z większych pakietów, dzięki którym możemy nieco zaoszczędzić. Samo sprawdzenie baz jest proste i odbywa się w 100% przez Internet. Nie musimy chodzić po żadnych urzędach czy kompletować dokumentów. Wystarczy, że zarejestrujemy się na stronie internetowej BIK-u czy KRD, wypełnimy wniosek i zweryfikujemy swoją tożsamość. Następnie pozostanie nam już tylko wygenerowanie raportu.
Jak budować historię kredytową w BIK i KRD?
Z uwagi na fakt, że na rynku dostępne są pożyczki bez BIK i KRD mało kiedy interesujemy się wpisami w owych bazach na swój temat. Nie warto tak tego zostawiać. Lepsza ocena sprawi, że będziemy mogli ubiegać się o zobowiązania na lepszych warunkach. Warto zatem zadbać o to co znajdzie się w BIK czy KRD. Zacząć powinniśmy od sprawdzenia informacji, które tam widnieją na nasz temat. Dzięki temu będziemy wiedzieli czy nie mamy czasem negatywnej opinii uzyskanej przez pomyłkę, która uniemożliwia nam zaciągnięcie pożyczki (sprawdź zdolność kredytową w kalkulatorze hipotecznym NOTUS Finanse).
Musimy mieć świadomość, że pozytywna historia kredytowa powstaje przez kilka lat. Podstawą jest spłacanie długów na czas. Wystarczy, że kupimy nowego smartfona na raty. Kilkadziesiąt złotych miesięcznie nie powinno znacząco obarczyć naszych domowych rachunków. A spłacając raty regularnie będziemy budować swoją pozytywną historię w bazach dłużników. To może okazać się szczególnie cenne, kiedy w przyszłości będziemy ubiegali się o kredyt w banku. Często powodem odmowy przyznania dodatkowej gotówki jest właśnie brak jakiekolwiek informacji na nasz temat w BIK czy KRD.
Podsumowanie
Bazy dłużników najczęściej wzbudzają postrach wśród ludzi. Nie musimy się jednak niczego obawiać. Pojawienie się tam nie oznacza niczego złego. Jeśli dziś kupiłeś lodówkę na raty to z pewnością już figurujesz w bazie. To jakie informacje się tam ukażą zależy już tylko od Ciebie. Dlatego dbaj o to, by na czas spłacać swoje zobowiązania. Dobra historia kredytowa sprawi, że banki, firmy pozabankowe i inne instytucje chętnie podejmą z Toba współpracę.
Odpowiedz