Jak taniej ubezpieczyć mieszkanie?

Z każdym rokiem wzrasta liczba mieszkań w Polsce. Niestety nie wszystkie są ubezpieczone. Zwykle wynika to z chęci oszczędzania. Nowe mieszkanie, niemal żadne ryzyko szkody. To bardzo mylące przekonanie wielu z nas. Zwykle na ubezpieczenie decydujemy się po tym, jak stanie się cos nieprzewidywalnego, co zniszczy, często znacznie, nasze mienie, coś na co pracowaliśmy przez lata. Nowe mieszkanie, kupione w kredycie, zwykle nie jest ubezpieczone od uszkodzeń, z którymi spotykamy się najczęściej. Warto więc zawczasu pomyśleć o wyborze, niekoniecznie drogiego, ubezpieczenia, które zapewni spokojny sen. Z badań wynika, że najczęściej przyczyną rezygnacji z indywidualnego ubezpieczenia jest wysoka cena polisy. Są jednak sposoby, by obniżyć jej koszt.

Po pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają podczas wyceny uwagę na zastosowane zabezpieczenia. Im mniejsze zagrożenie włamania, wystąpienia szkody, tym cena niższa. Dlatego warto zainwestować w system alarmowy, antywłamaniowe drzwi, dodatkowe zamki, antywłamaniowe rolety, szyby czy kraty, a także dozór (zwykle na zamkniętych osiedlach mamy go zapewniony). Dzięki temu zyskamy nawet do 30% zniżki. Warto wybierać takie pakiety ubezpieczeń, które oprócz mieszkania chronią np. samochód lub życie i zdrowie. W zestawie gwarantowana zniżka dochodzi nawet do 20%. Warto zwrócić uwagę podczas wyboru na zakres ochrony. Nie zawsze tańsza polisa się opłaca. Może warto zapłacić ciut więcej za dodatkowy zakres ochrony? Polisy all risk to rozwiązanie oferowane przez większość towarzystw ubezpieczeniowych, choć różnie rozumianych przez każde z nich, dlatego warto zwrócić uwagę na zapisy w OWU i w szczególności wyłączenia), które polega na objęciu ochroną wszystkiego, co nie jest wyłączone w katalogu wyłączeń. Dzięki takiej opcji polisa jest zdecydowanie bardziej czytelna i zrozumiała dla klienta a wszystko to w satysfakcjonującej nas sumie odszkodowania.

Kolejnym punktem jest dbałość o bezszkodowość. Czasem nie warto zgłaszać szkody o niewielkim znaczeniu, by zyskać kolejne procenty zniżek przy kontynuacji ubezpieczenia. Najważniejsza okazuje się również metoda ubezpieczenia. Taniej będzie on-line. Na sprawdzonych stronach można porównać oferty, wyliczyć orientacyjne składki, skonsultować się z agentem i wybrać polisę, która nie dość, że tańsza niż bezpośrednio w placówce, to często z dodatkowym pakietem ochrony w cenie (sprawdź porównanie ubezpieczeń nieruchomości na informacjabiznesowa.pl).

Decydując się na zakup mieszkania, czy domu warto pomyśleć o jego ochronie. Oszczędzanie często przynosi odwrotny skutek. Może czas by powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” przeszło do lamusa?

Odpowiedz